71 Pages Posted: 25 Sep 2015

Elena Polushkina

Date Written: June 5, 2014

Abstract

Russian Abstract: Настоящая работа нацелена на анализ последствий реализации Федерального закона «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации в связи с совершенствованием правового положения государственных (муниципальных) учреждений» (83-ФЗ от 8 мая 2010 г.). Этот закон предусматривал большой – более двух лет переходный период. В течение этого времени как на федеральном, так и на региональном и муниципальном уровнях был проведен большой объем работы с тем, чтобы обеспечить реформирование всей сети бюджетных учреждений, их преобразование в новые типы: казенные, бюджетные, автономные. Одновременно с введением новых типов учреждений был определен перечень реализуемых государственных и муниципальных услуг в сферах здравоохранения и образования, выделено особо ценное движимое имущество учреждений, сформированы подходы к расчету нормативных затрат на оказание услуг учреждениями здравоохранения и образования, а также рассчитаны указанные нормативы.

English Abstract: This work aims to analyze the effects of the implementation of the Federal Law "On Amendments to Certain Legislative Acts of the Russian Federation in connection with the improvement of the legal status of state (municipal) institutions" (83-FZ of May 8, 2010). This law provided a large transition period - more than two years . During this time, on both the federal, regional and municipal levels, a large body of work was made in order to ensure that the reform of the entire network of public institutions and their transformation into new types: state-owned, budget, self-contained. Simultaneously with the introduction of new types of institutions a list of state and municipal services in the areas of health and education was implemented, particularly valuable chattels of institutions were allocated, approaches to the calculation of standard costs for services from health facilities and education were formed, and also were these ratios calculated.

Notes: Downloadable document is in Russian.

Keywords: public sector, municipal institutions, бюджетный сектор, муниципальные учереждения

Suggested Citation

Klyachko, Tatiana and Belyakov, Sergei and Polushkina, Elena, Исследование Позитивных и Негативных Последствий Реформирования Бюджетного Сектора в Экономике (The Study of Positive and Negative Consequences of Reforming the Public Sector in the Economy) (June 5, 2014). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=2528938 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.2528938

Tatiana Klyachko (Contact Author)